NBA, LeBron James ve Lakers ile aynı fikirde değil, geç çağrıları destekliyor

Badem

Member
NBA, Lakers'ın Salı gecesi Nuggets'a karşı 101-99 mağlup olduğu maçın son iki dakikasında yetkililerin yaptığı çağrıları onayladı.

Üçüncü çeyrekte 20 sayı farkla önde olan LeBron James ve Lakers, Denver'lı Jamal Murray'in son vuruşunda mağlup olup Batı Konferansı play-off serisinde 2-0 geride kaldıktan kısa bir süre sonra şikayette bulundu.

Ligin maçların sonlarında alınan hakem kararlarını değerlendirdiği iki dakikalık raporda, NBA'in işaret ettiği tek hata, maçın bitimine 1:53 kala Lakers'ın önde olduğu sırada Nikola Jokic'in savunma üç saniyelik ihlali için çağrılması gerektiğiydi. 93-92. Jokic ve Nuggets, oyun sırasında Anthony Davis'in etrafındaki pas şeritlerini tıkadı. Austin Reaves şut saatinin sonlarına doğru üç sayılık basketi kaçırdı ve ribauntu Denver aldı.

57.1 saniye kala Murray'in sürüşü sırasında hakemler ona faul çağrısı yaptığında James'in kafası karışmıştı. Nuggets'ın guardı her iki serbest atışı da kullanarak skoru 97-97'ye getirdi.

Daha sonra bazı taraftarlar, Lakers koçu Darvin Ham'in çağrıya itiraz etmek ve inceleme yapılmasını sağlamak için neden meydan okumalarından birini kullanmadığını sorguladı. Bu mücadeleyi kazanması pek mümkün görünmüyor.

İki dakikalık raporda James'in ön kolunu uzattığı ve Murray'in ön tarafıyla temas başlattığı, bunun da potaya doğru gidişini etkilediği belirtildi. Raporda, “Kural dışı temas Murray'in toplanmasından önce meydana geliyor ve şut dışı faul doğru şekilde değerlendiriliyor” deniyor.

NBA, yalnızca maçların son iki dakikasındaki çağrıları değerlendiren raporlar yayınlıyor ve Lakers'ın protesto ettiği diğer çağrıları ele almıyor.

Denver'dan Michael Porter Jr., üçüncü çeyreğin sonlarında D'Angelo Russell'a şut faulü için çağrıldı, ancak çağrı Nuggets koçu Michael Malone'un meydan okumasının ardından bozuldu. Ekip şefi Scott Foster genel seslendirme sistemi üzerinden Porter'ın temasının “sınırda” olduğunu duyurdu.

Lakers aynı fikirde değildi.

Russell maçtan sonra “Bu bir faul” diye tweet attı, “bunu hepimiz ulusal televizyonda gördük.”

James, itiraz edilen çağrıları inceleyen tekrar merkeziyle ilgili hayal kırıklığını dile getirdi.

“Dürüst olmak gerekirse tekrar oynatma merkezinde neler olup bittiğini anlamıyorum. … D-Lo'nun sürüş sırasında yüzüne açıkça darbe aldığı görülüyor. Ne oluyor, eğer gidecekse bir tekrar merkezimiz var mı? [like that]. Bu bana mantıklı gelmiyor,” dedi James yenilgiden sonra. “Benim için hiçbir anlam ifade etmiyor. Bu beni rahatsız ediyor. … Sixers-Knicks maçında da neler olduğunu gördüm. Mesela ne yapıyoruz? … Bu aptalca.”

Ham maçtan sonra gazetecilere şunları söyledi: “Zor bir durum, bazı zor çağrılar, bazı zorlu çağrılar. … Gerçekten zorlaşıyor. Sezon boyunca maçlar bir şekilde yönetiliyor ve ardından play-off'lara ulaşıyorsunuz ve sanırım iş orada işi yapan üç kişinin yorumuna kalıyor.

“Fakat bunların hepsi şunu bilmelisiniz, evet, acı veriyor.”