LeBron James ve Lakers, Denver'ın hakimiyetini nasıl sona erdirmeyi planlıyor?

Badem

Member
Geçen yılın Batı Konferansı Finallerinden dördü ve Lakers'ın yakalayamadığı üç intikam şansı olmak üzere, son yedi karşılaşmanın taslağı pek de farklı değildi.

Genel olarak oyun yakın geçti, Nuggets daha sonra oyun sonlarında hücuma geçecek ve oyun artık yakın olmayacak.

Perşembe günü, Lakers'ın hazırlıklarının sorun çözme aşaması başladı; Denver'a karşı oyun sonlarında yaşanan mücadeleler de açıkçası bu planlamanın bir parçası.

“Eh, her açıdan daha iyi olmalıyız. Açıkçası harika bir takıma karşı oynuyoruz” dedi LeBron James. “Şampiyonluğu kazanan bir takım, dolayısıyla pek çok büyük maça çıktılar ve maçların sonlarına doğru ne istediklerini biliyorlar. Bu yüzden çok disiplinli olmalıyız ve 48 dakika boyunca ya da ne kadar uzun sürerse sürsün, aklımızı buna odaklamalıyız.

“Zorlayıcı olacak ama sezon sonrası önemli olan da bu. Olmalı.”

Şu ana kadar Lakers, Denver'ın zorlu mücadelesinin üstesinden gelemedi; bu da seriye bulunması kolay pek çok hikaye sağladı.

Bunlardan biri, Nuggets'ın Lakers'ı devre dışı bırakmak için her büyük anda her büyük şutu atmayı başardıkları oyun sonu ustalığıdır.

“Bu birkaç farklı şeyin birleşimi. Bu yüzden uygulamamızda tutarlı bir disiplinden bahsettim, doğru şutları attığımızdan emin olmak bizi savunmayı çok daha zorlaştırıyor,” koç Darvin Ham oyun sonlarında yaşanan sorunlar hakkında şunları söyledi. “Ve onlara kredi verin. Farklı adamlar öne çıkıp onlar için büyük atışlar yaptılar. Talihsiz top kayıpları yaşadık, talihsiz şekilde kaçırılan blokajlar yaşadık. Ve onlar şampiyon bir takım. Bu yüzden küçük şeyleri yapmalısınız.

“Maddi olmayan varlıkların yerinde olması gerekiyor.”

Denver forveti Peyton Watson, 2 Mart'ta Nuggets'ın galibiyeti sırasında Lakers'a smaç bastıktan sonra ifadeler kullanıyor.

(Wally Skalij / Haberler)

Bir yıl önce seriden çıkarıldıktan sonra başka bir hikayenin yıldızı olan D'Angelo Russell, tüm yıl boyunca odak noktasının kısmen bunun gibi sezon sonrası anlar için bazı maddi olmayan varlıklar üzerinde olduğunu söyledi.

Geçen yıl Nuggets'a karşı Russell sadece 6,3 sayı ve 3,5 asist ortalamaları yakalarken, üç sayının 13'ünde sadece ikisini atabildi; kariyerinin en kötü play-off serisi.

Russell, “Açıkçası hücum tarafında daha fazlasını yapıyorum ancak oyunun ortasında ve temposunda sahada değerli kalmaya çalışıyorum” dedi. “Yerde kalmaya çalışıyorum çünkü kendimi tutabiliyorum elbette.”

Russell, diziye hazırlanırken kendisi ve Nuggets hakkındaki söylentilerden uzaklaşmaya çalışacağını söyledi.

“Ben öyle düşünmüyorum bile. Daha az düşünmeye çalışıyorum, sezonun ilk maçıymış gibi davranmaya çalışıyorum, Denver'la tekrar oynadığımızda nasıl bir heyecan vardı” dedi. “Benim yaklaşımım daha az umursamak, özgür olmak, orada bir kelebek olmak, sadece süzülmek ve kendimi son zamanlarda işime yarayan bir rahatlık bölgesinde bulacağımdı.”

Russell o maçı sadece 11 sayı atmasına rağmen sahadayken artı-1 olarak tamamladı.

Lakers'ın, bir yıl önce Lakers'ta eksik olan bir tarzı oynayan iki fiziksel savunma oyuncusu olan Gabe Vincent ve Spencer Dinwiddie'nin arkasında ona yardım etmesi gerekiyor.

Nuggets'ın pivotu Nikola Jokic, Lakers'ın forveti Anthony Davis, pivot ve Rui Hachimura'nın üzerinden şutunu çekiyor.

Nuggets'ın pivotu Nikola Jokic, 2 Mart'ta dördüncü çeyrekte Lakers'ın forvet oyuncusu Anthony Davis ve Rui Hachimura'nın üzerinden şut attı.

(Wally Skalij / Haberler)

“Seni belli bir şekilde oynamaya zorluyorlar. Gerçekten iyi bir marka basketbol oynuyorlar. Oyundan sıkılmıyorsunuz,” dedi Vincent, Denver için. “Dolayısıyla buna güvenmeniz, sürecine güvenmeniz gerekiyor çünkü oyunun tamamı boyunca kendi bildikleri gibi oynayacaklar ve birçok insandan daha uzun süre dayanacaklar. Bu nedenle zorlu bir maç olacak. Fiziksel olduğu kadar zihinsel bir zorluk da olacak ama bu fırsatı sabırsızlıkla bekliyorum.”

Ayrıca James ve Nikola Jokic arasında beklenmedik paralellikler de var; oyun üzerinde farklı fiziksel etkileri olan ve paslarıyla oyunu kontrol edebilen oyuncular.

“İstediğiniz gibi gol atma yeteneğine sahip olduğunuzda, paslarınız daha da dinamik hale gelir. Lig tarihimizde çok iyi pasörlerimiz oldu. Bencil olmayan harika adamlarımız oldu. Ancak yapabileceğiniz tek şey buysa, takımlar sizi gol atmaya zorlayabilir ve bu durumu bir nevi ortadan kaldırabilir” dedi James. “Luka gibi adamlar [Doncic]Büyü [Johnson] Joker, en iyi zamanlarında ben, eğer geçişimizi ortadan kaldırmaya çalışırsan hâlâ etkili olabiliriz. Bizi bu kadar dinamik kılan da bu.”

Ve durdurulması çok zor.

Dizinin puan toplamaktan çok problem çözmeyle ilgili olmasının nedeni budur.

“Hiçbir şekilde kişisel olmamalı. Bence oyun planını fazla kişiselleştirdiğinizde kendinize uzaklaşma izni veriyorsunuz. Bizim bir oyun planımız var. Oraya gidersiniz, uygularsınız ve sonuçlarla yaşarsınız” dedi James. “… Dengeli kalmalısın. Oyun boyunca, seri boyunca pek çok dalgalanma olacak. Ve bu, zihninizi ne kadar süreyle dengede tutabildiğiniz ve asıl meseleyi ana mesele olarak tutabildiğinizdir.

“Onlar harika bir takım. Neler yapabileceğimizi biliyoruz. Ancak oyun transkriptlerde kazanılmıyor. Oyun dört çizgi arasında kazanılır. Önemli olan da bu.”