Lakers, Nuggets'a karşı başarılı mücadelesine rağmen neden mola kaybetti?

Badem

Member
Lakers'ın sezonu kurtarmak için 3,6 saniyesi vardı.

Denver'lı Jamal Murray, Austin Reaves'in üzerinden 14 metrelik bir şut atarak Nuggets'ı Pazartesi günü 108-106 öne geçirip Los Angeles'ı Batı Konferansı play-off'larının ilk turunda elenmekten birkaç adım uzaklaştırdığında bu kadar zaman kalmıştı.

Lakers'ın elinde herhangi bir mola olmayınca Ball Arena'da çılgın bir süreç yaşandı. Anthony Davis potanın altından topu LeBron James'e gönderdi, o da topu orta sahaya umutsuz bir şut atan Taurean Prince'e verdi.

Hava topu. Oyun bitti. Lakers'ta sezon bitti.

Keşke Lakers, Murray'in basketinden sonra bir mola daha kullanabilseydi. Bir oyun kurup, yarı sahadan topu göndererek kazanma ya da en azından oyunu uzatma şansları daha yüksek olabilirdi.

Lakers koçu Darvin Ham, mola yönetimi nedeniyle mercek altına alınırken, bu durumda bir NBA kuralı da sorgulanmaya başlıyor. Dördüncü çeyreğin bitimine 3:05 dakika kala ve skor 99-99 berabere kalırken Ham, Davis'e verilen faul nedeniyle takımın son molasını aldı.

Eğer çağrı onaylansaydı, Denver'ın süperstarı Nikola Jokic iki serbest atışla çizgiye geç gidecek ve Lakers molayı kaybedecekti. Ancak çağrı bozuldu ve beraberlik skoru korundu ve Lakers'a topun kontrolü verildi.

Eğer bu Lakers'ın gecenin ilk mücadelesi olsaydı, başarılı mücadele takımın son molasını korumasıyla sonuçlanacaktı. Ancak Ham, ilk çeyrekte başka bir çağrıyı geri çevirmek için zaten bir meydan okuma kullanmıştı.

NBA Kuralı No. 14, Bölüm Vb'ye göre, “eğer bir takım ikinci Mücadelesini kullanırsa, Mücadele başarılı olsa bile, mücadele eden takım ikinci Mücadelesini başlatmak için kullanılan mola süresini tutamaz.” Bu yüzden Lakers, kurallılığın son üç dakikasını mola olmadan, mutlaka kazanılması gereken zorlu bir maçta oynamak zorunda kaldı.

Maçtan sonra “Inside the NBA” analisti Charles Barkley, kuralın “mantıklı olmadığını” söyledi.

TNT'nin oyun sonrası gösterisi sırasında Hall of Famer, “Bir mücadeleyi nasıl kazanabildiğinizi anlamıyorum ama molayı nasıl kaybedersiniz” dedi. “Yani, kuralları anlıyorum ama bu bana adil gelmiyor.”

Diğer analist Kenny Smith de aynı fikirde.

“Molanızı koruyabilmelisiniz” dedi. “Hatayı biz değil, hakemler yaptı. Biz hata yapmadık, siz hatayı yaptınız.”

Barkley şunu ekledi: “Bu onlara maçı kaybettirmedi ama anlamadığımı söylüyorum, bu adil görünmüyor. Sen bir hata yaptın ve ben de senin hatandan dolayı mahvoldum, bu doğru değil.”