Anthony Davis göz yaralanmasından sonra gözlük takıyor mu? Laker'ın daha önce de

Badem

Member
Anthony Davis gözlük takmalı mı?

Gözlerin ve gözlerin bu özelliği var.

Lakers yıldızı, Minnesota Timberwolves'a 127-117 yenildiği maçta, Pazar günü bir aydan kısa bir süre içinde ikinci kez sol gözünden darbe aldıktan sonra evindeki önemli maçı terk etti. Davis, 16 Mart'ta aynı gözüne şut çektikten sonra ilk çeyrekte Golden State Warriors'a mağlup olmaktan kurtuldu.

Koruyucu gözlükleri uzun süre takmak birçok NBA oyuncusu için mantıklı bir karar oldu; özellikle de dirsekleri ve parmakları havadayken rakipleriyle yakın mesafeden savaşmaya eğilimli uzun oyuncular.

Lakers Hall of Fame üyesi ve gözlük kullanıcısı olan James Worthy, 1985'te korneasının çizilmesinden sonra Pazar günkü maçın ardından Spectrum SportsNet analisti olarak doğrudan tavsiyelerde bulundu.

“AD, gözlük al dostum” dedi. “Onun da aynı yuvaya darbe alması konusunda biraz endişeliyim. Pek çok şey olabilir, baş ağrıları.”

Kareem Abdul-Jabbar'ın, Worthy'nin 1984'teki bir maç sırasında yanlışlıkla Bailey'nin korneasını çizmesinin ardından Utah Jazz'in çaylak Thurl Bailey'sine yaptığı gibi Davis'e de ulaşıp ulaşmadığına dair bir bilgi yok. Bailey devre arasında göz bandı taktı ve Abdul-Jabbar onu çekti. Lakers bench'inin yanından geçip gözlüklerini gösterdiğinde kenara çekildi.

Bailey, Abdul-Jabbar'ın ona “Genç dostum, bunlardan biraz alman lazım” dediğini hatırladı. “Ve onları denedim, sevdim ve işe yaradılar.”

Büyük ölçüde süper yıldızlar Abdul-Jabbar ve Worthy sayesinde, gözlükler bir miktar popüler hale geldi; Larry Bird bile 1988'de Sports Illustrated'ın kapağında ünlü bir gözlük tasarladı.

Göz doktoru Dr. Bruce Zagelbaum'un 1992 ve 1993'te 17 aylık bir süre boyunca NBA'deki göz yaralanmalarını incelemesiyle bir başka ilerleme elde edildi. Sahadaki hemen hemen her göz yaralanmasının önlenebilir olduğu sonucuna vardı.

Zagelbaum'un kayıt altına aldığı 59 yaralanmanın 30'u göz kapağındaki aşınma veya yırtılma, 17'si göz kapağı veya periorbital bölgede ezilme, yedisi kornea aşınması, üçü yörünge kırığı ve ikisi belirtilmemiş. Sakatlıklar meydana geldiğinde 59 oyuncudan sadece ikisi koruyucu gözlük takıyordu.

1990'larda pek çok spor dalındaki genç sporcular arasında gözlük kullanımı arttı ve Lakers, NBA'de ön sıralarda yer almayı sürdürdü. Değerli ve uzun süredir Lakers atletik antrenörü Gary Vitti, buğulanmayan veya cilt aşınmalarına neden olmayan gözlükler tasarlayan bir güneş gözlüğü üreticisiyle tanıştı.

Vitti 1994'te Haberler'a şöyle demişti: “Elmacık kemiğinin etrafından dolanıyorlar ve deriyi yırtmaması için alt kısımları zımparalanıyorlar.” “Buğulanma konusunda, burnun yan tarafındaki plastikte delikler açtık ve bu işe yaradı. ”

Sürekli gözlük takan önde gelen oyuncular arasında Hakeem Olajuwon, Amar'e Stoudemire, Dwyane Wade, Horace Grant, Reggie Jackson ve Bo Outlaw vardı. Abdul-Jabbar ve Worthy'nin yanı sıra Kurt Rambis de koruyucu gözlük içeren eski bir Lakers oyuncusu.

21 yıllık kariyeri boyunca koruyucu gözlüklerini ara sıra takan LeBron James'i de unutmayalım. Elbette kendisi ve takım arkadaşları şampiyonlukları birbirlerine şampanya sıkarak kutladıklarında kayak gözlüğü de takıyordu.

James ayrıca Orlando Magic'ten Wendell Carter Jr.'ın 2021'de Lakers'a karşı oynadığı maçta kafasını uçurduğunda gülmek için gözlük takmayı denedi. James onları aldı, bağladı ve sanki “Vay be” der gibi başını geriye eğdi. Daha sonra tweet attı, “Orada vizyonumu geliştirip geliştiremeyeceğimi görüyordum.”

Gözlükler, 1970'lerde defalarca göz yaralanması yaşadıktan sonra gözlük takmaya başlayan Abdul-Jabbar için gülünecek bir konu değildi.

1994'te Haberler'a şunları söyledi: “Kariyerimi kesinlikle yolunda tuttu.” “Eğer gözlük takmasaydım erken emekli olurdum. Yüzüm tam da insanların topa sallandığı bölgedeydi. Profesyonellerde ilk kez o kadar çok yaralandım ki, acıyla saldırdım ve elimi kırdım.”

Gözlüklerinin nasıl göründüğü umurunda değildi. Bunlar Abdul-Jabbar için bir moda ifadesi değildi.

“20 yıl önce gözlük takmaya başladım ve o zamanlar kimse takmıyordu” dedi. “İnsanlar bundan bahsederdi ama kimse benimle dalga geçmedi. Birkaç kez gözlüklerimin üzerinde birinin tırnaklarının sesini duyduğumu ve doğru şeyi yaptığımı anladığımı hatırlıyorum. Çocuklara başkalarının ne düşündüğü hakkında endişelenmediklerini söyleyin [goggles]. Gözleriniz hayatınız için çok önemlidir.

Lakers play-off sıralamasında mücadele ederken Davis'i sahada tutmak için de çok önemli. Davis, Lakers'ın 2020 NBA şampiyonluk sezonunda gözlük takmıştı; bu, James'in “Anthony Jabbar-Davis” sosyal medyada.

İki göz yaralanması birbirine bu kadar yakın mı ve play-off'lar Davis'in tekrar gözlük takmasını gerektirecek kadar yakın mı? Karar vermesi için Salı gecesine kadar Golden State'e karşı oynayacağı normal sezon iç saha finaline kadar süresi var.

Lakers'ta atletik antrenör olarak 32 yıl çalıştıktan sonra 2016 yılında emekli olan Vitti'nin sözleri hâlâ yankılanıyor.

“Teşvik edebiliriz [players] gözlük taksınlar ama taktıramazsınız” dedi. “Bunları giyenler yalnızca gözleri yaralanmış olanlardır; silahtan biraz çekinirler ve onları giyerler.”