Meslek özelliği nedir ?

Abdulferit

Global Mod
Global Mod
Meslek ozelligi, insanlarn kariyerlerindeki basarlarn etkileyen ve ozellikle mesleki yonden kisinin ustun oldugu baz ozellikleri tanmlayan bir kavramdr. Meslek ozellikleri, basarl bir kariyere sahip olmak icin gerekli olan temel nitelikleri tanmlar. Ozellikleri; kisisel nitelikler, zihinsel yetenekler, mesleki beceriler ve egitim seviyesine gore degisebilir.

Kisisel Nitelikler

Kisisel nitelikler, meslek ozelliklerinin en onemli parcalarndan biridir. Kisi; oz disiplin, sorumluluk, calskanlk, zamann iyi kullanma ve calsma odakl olma gibi ozelliklerle one ckmaldr. Kisinin, kariyerinde basarl olmak icin iyi calsma disiplinine sahip olmas onemlidir. Ayrca, kararlarn etkili ve zamannda vermesi de onemlidir.

Zihinsel Yetenekler

Zihinsel yetenekler, meslek ozelliklerinin diger bir onemli parcasdr. Kisinin, problemleri cozmek ve yeni fikirler uretmek icin yaratc olmas, cozumler uretmek icin temel mantk, rasyonalite ve analiz gibi yetenekleri sahip olmas gerekir. Ayrca, bilgiyi alp isletmek icin metin okuma, anlama ve yazma yetenegine sahip olmas gerekir.

Mesleki Beceriler

Mesleki beceriler, meslek ozelliklerinin ucuncu parcasdr. Bu beceriler, kisinin alanndaki becerileri, calsma arkadaslar ile etkili iletisim kurabilme ve calsma ortamndaki ozelliklerini tanmlar. Kisinin, calsma arkadaslar ile etkili iletisim kurabilmek icin liderlik, takm calsmas, yonetim ve calsma arkadaslar arasndaki iliskilerin guclendirilmesi gibi becerilere sahip olmas gerekir. Ayrca, alannda oncu olmak icin calsma ortamndaki ozellikleri ile nitelikli calsma ortamlar olusturabilme becerisine sahip olmas gerekir.

Egitim Seviyesi

Egitim seviyesi, meslek ozelliklerinin son parcasdr. Kisinin, meslek alannda onemli bir yer tutmas icin gerekli egitim seviyesine sahip olmas gerekir.