Magic Johnson, Michael Cooper'ın Hall of Fame'e girmesinden övgüyle bahsetti

Badem

Member
Magic Johnson ilk çalışta cep telefonuna cevap verdi ve bir nanosaniye içinde heyecanı doruğa ulaştı.

“Oğlum başardı! Oğlum başardı! Oğlum Coop Şöhretler Listesi'ne girdi!” diye bağırdı. “Lanet etmek! Bunu duyduğumda bağırıyordum dostum. İnanamadım. Onun için çok heyecanlandım dostum.

Onun “oğlu”, 1980'lerde Lakers'ın dominant takımlarının savunma virtüözü olan ve gerçekten de Naismith Memorial Basketbol Onur Listesi'ne seçilmiş olan Michael Cooper'dır.

Duyuru Cumartesi günü yapıldı, ancak Johnson resmi hale gelmeden önce birkaç gün boyunca çok sevinmişti; mutluluğu doruğa ulaşmıştı çünkü Cooper sonunda basketbolun en iyileri arasında tanınıyordu çünkü kendisi beş Lakers şampiyonluğunun ayrılmaz bir parçasıydı.

Johnson, “Bu, serinin tarihindeki en büyük Laker anlarından biri çünkü burada Hall of Fame'e girmeyi başaran bir adam var ve o daha başlamadı bile” dedi. “Bu size onun ne kadar harika olduğunu ve aynı zamanda herkesin onun ne kadar harika olduğunu bildiğini anlatıyor. Onun ne kadar muhteşem olduğunu biliyorduk ve onun basketbola yaptığı katkılar konusunda herkesin aynı şekilde düşündüğünü bilmek güzel.

“Bu sadece Lakers için değil, basketbol oyunu da Hall of Fame'e girecek kadar güçlüydü. Larry Bird'ü dinlediğinizde, tüm bu adamlar onun karşı karşıya gelmeleri gereken en zorlu defans oyuncusu olduğunu söylüyorlar, bu da her şeyi açıklıyor. Ve ben de bunu biliyordum çünkü bu adama karşı antrenman yapmıştım ve onun en iyi defans oyuncusu olduğunu zaten biliyordum.”

Lakers forveti Michael Cooper (solda), 1985'teki bir maç sırasında koç Pat Riley ile konuşuyor.

(Spora Odaklanma / Getty Images)

Cooper, kendi döneminde NBA'in en iyilerinden bazılarını savunma görevini üstlenirken asla geri adım atmadı: Bird'den Bernard King'e, Alex English'e, Dominique Wilkins'e, Isiah Thomas'a ve Michael Jordan'a.

Cooper'ın 1987'de NBA'de yılın savunma oyuncusu seçilmesinin ve Lakers'taki 12 yıllık kariyeri boyunca beş kez A takımda olmak üzere sekiz kez All-Defensive takımına seçilmesinin nedeni de budur.

Kendisi de Hall of Fame üyesi olan Johnson, “Her zaman en iyi oyuncuyu istiyordu” dedi. “Sadece 'Onu yakaladım' dedi. Ve kimseden geri adım atmadı. Onu Şöhretler Listesi'ne sokan da buydu çünkü yeteneğine inanıyordu ve kimseye geri adım atmıyordu. Saçma sapan konuşurdu ama hemen destek verirdi.

Büyük Jerry West üçüncü kez, en sonuncusu oyuna katkıda bulunan biri olarak Onur Listesi'nde yer alacak.

Duyuru Cumartesi günü Phoenix'teki Final Four'da yapıldı; 2024 sınıfı 13 yeni üyeye sahip olacak: oyuncular Chauncey Billups, Vince Carter, Seimone Augustus, Walter Davis, Dick Barnett ve Michele Timms, antrenörler Charles Smith, Harley Redin ve Bo Ryan, yayıncı/antrenör Doug Collins ve sahibi Herb Simon.

Ağustos ayında Springfield, Massachusetts'teki Onur Listesi'nde yer alacaklar.

Eski Lakers yıldızı Byron Scott, kendisinin, James Worthy'nin, eski Lakers antrenörü Gary Vitti'nin ve eşlerinin birkaç ay önce Cooper'la öğle yemeği yediklerini ve Cooper'ın 2021 yılı finalistiyken bunu başaramadığı için yakındığını söyledi. Sonra Cooper, 67, Indianapolis'teki NBA All-Star haftasonunda 2024 klasmanında yine finalist oldu.

Lakers forveti Michael Cooper, turnike için Pistons guardı Isiah Thomas'ın üzerinden geçiyor.

Lakers forveti Michael Cooper, 1989'daki bir maçta turnike yapmak için Pistons guardı Isiah Thomas'ın üzerine çıkıyor.

(Mark Terrill / Associated Press)

Scott, “Coop, 'Dostum, eğer olursa olur' diyordu” diye hatırladı. “Sonra James içeri girdi ve şöyle dedi: 'Gelecekteki Hall of Famer'lar ne durumda?' 'İçeri gireceksin dostum' dedim. İçeri giren başka savunma oyuncuları da var, bu sefer sen de gireceksin.' 'Yaparsam yaparım' dedi. Önemli değil.'

“Yani haberi duyduğumda kardeşim adına çok sevindim ve gurur duydum. Bu çok gecikmişti çünkü hâlâ bu oyunda oynayan en iyi savunma oyuncularından biri olarak görülüyor. Peki onu nasıl Şöhretler Listesi'ne sokmazsın? Bu çok güzel bir şey.”

Cooper, NBA kariyerinin tamamını Lakers'ta 873 maça yayılarak oynadı. 1978'de üçüncü turda 60. sıradan seçildi. New Mexico'ya gitmeden önce Pasadena Lisesi ve Pasadena City College'da basketbol oynamış, 6-7'lik zayıf bir kanat oyuncusuydu.

Maç başına 8.9 sayı, 4.2 asist ve 1.2 top çalma ortalamaları yakaladı.

Ama onu öne çıkaran şey Cooper'ın savunmasıydı. Ve şimdi Hall of Fame'de “Showtime” efsaneleri Kareem Abdul-Jabbar, Bob McAdoo, Jamaal Wilkes, Worthy, Johnson ve koç Pat Riley'ye katıldı.

Johnson, “Bu, birçok çocuğa, eğer savunmaya odaklanırsanız, bencil değilseniz, rolünüzü oynarsanız, mutlu olursanız ve o rolü kabul ederseniz, diğer şeyleri yapmaya devam edebileceğinizi gösteriyor” dedi. “İnsanlar şunu unutuyor: Coop, NBA'deki herhangi bir takımda başlayabilir ve muhtemelen neredeyse her yıl All-Star olabilir.”

İkili yakın arkadaş oldular ve Johnson'ın 1979-80'deki çaylak sezonunda hemen anlaştılar.

Johnson'ın Cooper'a bir pas atması ve Cooper'ın tek elle smaçla topu yere atması anlamına gelen “Coop-a-loop”u geliştirdiler.

Johnson, “Eğitim kampında ona 'Dostum, çok yükseğe zıplıyorsun, o yüzden havalan, ben de sana ulaştıracağım' derdim” dedi. “Bu, 'Döngüye dönüş!' oldu. ”

Johnson, Cooper'ın 1987 NBA Finalleri 2. Maçında nefret edilen Boston Celtics'e karşı Lakers adına nasıl büyük bir an yaşadığını hatırladı.

Cooper o maçta altı üçlük attı ve bu o zamanlar bir NBA Finalleri rekoruydu. Yedi üçlükten sadece birini kaçırdı ve sadece 26 dakikada 21 sayı, 9 asist ve üç top çalma kaydetti.

“NBA Finallerinde altı üçlük attı. Normal sezon değil. NBA Finalleri! Johnson, her atışta ona tezahürat yaptıklarını söyledi. “Bir tane daha yapmasını istediler. Bu altı üçlük atarak 2. Maçı tamamen açtı. Ah dostum! Oğlumun Onur Listesi'ne girmesinden neden bu kadar mutlu olduğumu anlıyorsunuz.”